راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت

Rate this item
(0 votes)

راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت

 راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت با توجه به آغاز فصل تابستان و گرم شدن هوا در اولین قدم به سراغ سرویس و تعمیرات کولر هایمان می رویم تا بتوانیم دمای منزل یا محیط کارمان را کاهش بدهیم. هر نوع کولر اعم از آبی ، گازی یا حتی اسپیلت ها نیاز به سرویس دارند و چنانچه دچار نقص فنی باشند ، باید آن ها را تعمیر کنیم. راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت  شاید هر کس بتواند کولر آبی یا گازی خود را سرویس کند اما بدون شک اگر کولرتان نیاز به تعمیرات دارد و درست کار نمی کند ، ‌بهتر است به سراغ یک تعمیرکار کولر یا تعمیرکار کولر گازی بروید تا مشکلتان را حل کند. ما به شما توصیه می کنیم با توجه به این که خودتان هم می توانید کولرتان را سرویس کنید ، اما اگر سرویس کولر ها را نیز به دست سرویس کار کولر یا سرویس کار اسپیلت مجرب بسپارید ، خیالتان آسوده تر خواهد بود. نتیجه ی این کار جلوگیری از آسیب رساندن به خودتان و وسایل برقی تان می باشد. حال ممکن است شما در موقعیتی قرار بگیرید که نیاز داشته باشید خودتان کولرتان را سرویس کنید. در نتیجه با خواندن این مقاله می توانید مهارت خود را در این کار افزایش دهید راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت .
با تکنوفن آریا همراه باشید تا در ادامه مهم ترین نکات در سرویس کولر را بررسی کنیم  راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت .
در ابتدا این نکته را در نظر داشته باشید که کولری که سرویس نشده است ،‌بیشترین مصرف برق را خواهد داشت. پس اگر از آن دسته از افرادی هستید که نمی توانید بدون کولر گرمای تابستان را تحمل کنید به سرویس صحیح کولر توجه کنید تا با قبوض گران قیمت مواجه نشوید. تفاوتی که کولر های آبی با سایر کولر ها دارند و مهم ترین نقطه ی ضعفشان نیز حساب می شود ،‌ عدم امکان تظیم و انتخاب درجه ی دما می باشد. نتیجه ی این نقطه ضعف هم داشتن دور تند و کند می باشد و خاموش بودن در برخی ساعات است. ضریب فرسایش برخی از قطعات کولر های آبی بالا می باشد و همین فرسایش ها مصرف کولر را بالاتر خواهد برد. پس حتما تمامی قطعات را چک کنید. حال به بررسی مهم ترین نکات در مورد تعمیرات اسپیلت و تعمیرات کولر گازی و تعمیرات کولر آبی می پردازیم  راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت .

راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت

تجهیزات کولر آبی

به طور کلی کولر های آبی دارای دو بخش چرخش آب و چرخش هوا هستند. هر کدام از این چرخش ها به وسیله ی یک موتور جداگانه انجام می گیرد. سیستم چرخش آب به وسیله ی پمپ های آبی و سیستم چرخش هوا به وسیله ی موتور اصلی کولر انجام می گیرد.

دسته بندی قطعات کولر آبی

1.    قطعات الکترونیکی: این قطعات شامل کلید (معمولا سه دکمه) قطع و وصل ،‌ پمپ آبی و موتور کولر هستند.
2.    قطعات مکانیکی: این قطعات شامل توربین های هوا ،‌تسمه ها و شناور ها هستند.

3   قطعات ثابت: این قطعات نیز شامل دریچه ها ، بدنه ،‌ اتصالات شبکه ی آبرسانی و شیر تخلیه هستند.

 

 

راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت
راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت

نکات مهم قبل از شروع تعمیرات کولر

در صورتی که خودتان قصد تعمیرات یا سرویس کولرتان را دارید یا تعمیرکار کولر یا سرویس کار کولر به منزل آمده ، پیش از هر کاری مهم ترین نکته مطمئن شدن از خاموش بودن کولر می باشد. اگر فیوز کولر جدا است ، فیوز را قطع کنید. اگر موفق به قطع کردن فیوز نشدید با پشت دستتان بدنه ی کولر را لمس کنید تا مطمئن شوید که کولر برق ندارد. نکته ی مهم دیگر که لازم است انجام دهید در خواست خاموش و روشن کردن کولر از شخصی دیگر می باشد با این کا مطمئن خواهید شد که مشغول تعمیر کولر خودتان هستند نه کولر همسایه ها. و اما آخرین اقدام پیش از شروع تعمیرات کولر ،‌ باز کردن دریچه ها می باشد. علت این اقدام نیز این موضوع می باشد که ممکن است پس از اتمام فرآیند تعمیر یا سرویس کولر و روشن کردن آن به موتور کولرتان فشار بیشتری وارد شود.

اقدامات مهم در سرویس کولر آبی

1.    تعویض پوشال ها:

شما حتما باید کولرتان را بررسی کنید و علاوه بر پوشال ها هر قطعه ی دیگری را که نیاز است تعویض نمایید. در صورت عدم تعویض پوشال های کولر آبی باکتری ها و قارچ هایی که در پوشال ها وجود دارند بعد از مرطوب شدن پوشال ها جان دوباره می گیرند و ممکن است برای سلامتی اشخاص ساکن در منزل مضر باشند. پوشال جدید را سایز ظرفیت کولرتان تهیه کنید تا در هنگام نصب آن مشکل خاصی نداشته باشید. پوشال را مرطوب کنید و در محل خود قرار دهید سپس شبکه ی سیمی را روی آن نصب کنید.


2.    بررسی موتور های کولر:

همان طور که پیش تر گفته شد دو موتور اصلی کولر که وظیفه ی چرخش آب و چرخش هوا را دارند به ترتیب پمپ و دینام کولر هستند. هر چقدر این دو موتور سالم تر باشند ،‌ مصرف انرژی کولر بهینه تر خواهد بود. آن ها را گرد گیری کنید و خوب روغن کاری کنید.


3.    قرار دادن سایه بان به روی کولر:

 

 

راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت
راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت

معمولا اکثر کولر ها در پشت بام ساختمان ها قرار دارند به همین علت در بیشتر مواقع زیر تابش مستقیم نور آفتاب قرار دارند. گاهی بدنه ی کولر آبی آنقدری داغ می شود که حتی به راحتی نمی توان بدنه ی کولر را لمس نمود. توقع خنک کردن اتاق از چنین کولری مسلما توقع بی جایی می باشد راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت  پس اگر کولرتان در معرض تابش نور خورشید قرار دارد حتما یک سایه بان که کل بدنه ی کولر را در سایه قرار دهد تهیه کنید. به طور کلی دو نوع سایه بان داریم ، دسته اول سایه بان هایی که گران قیمت تر هستند و به سایه بان های سنتی کولر معروف هستند. این سایه بان ها دارای چهار پایه ی فلزی و یک سقف برزنتی هستند. اما دسته ی دوم سایه بان هایی هستند که پایه هایشان با زاویه 45 درجه بر سقف پشت بام نصب می شود و به چهار وجه کناری کولر پیچ می شوند. مزیت این سایه بان ها نسبت به سایه بان های دسته ی قبلی این موضوع می باشد که پایه های آن آسیبی به ایزوگام پشت بام نمی زند. به طور کلی می توانیم بگوییم استفاده از سایه بان ها تا حد قابل ملاحظه ای کارایی کولر شما را افزایش می دهد

راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت

.


4.    شست و شوی صحیح کولر:

ابتدا از محکم بودن پیچ ها و مهره های کولر اطمینان حاصل کنید. اگر احساس می کنید کولرتان نیاز به آچار کشی دارد حتما این کار را انجام دهید. برای شست و شو نیز می توانید از فرچه های پلاستیکی استفاده کنید.


5.    شیلنگ آب کولر:

استفاده از شلنگ نامرغوب موجب خشک شدن و در نهیت پاره شدن شلنگ شما بعد از مدت خاصی خواهد بود.


6.    تست کلید ها:

اگر خص دیگری بخواهید تمامی کلید ها را تست کند تا از سلامت آن ها مطمئن شوید. قطعات الکتریکی قابل تعمیر نیستند پس در صورتی که یکی از آن ها یا همه ی آن ها کار نمی کنند ، نسبت به تعویض آن ها اقدام نمایید.


7.    تسمه ی کولر:

تسمه همیشه باید در حالتی قرار داشته باشد که نه خیلی سفت باشد نه خیلی شل باشد. زیرا در هر کدام از این موارد ممکن است موجب آسیب دیدن موتور کولر بشود. اگر تسمه پوسیده شده یا از اطراف آن نخ بیرون زده سریعا آن را تعویض نمایید.


8.    روغن کاری واتر پمپ:

واتر پمپ را ابتدا باز کنید و پس از شست و شوی رسوب های آن به خوبی روغن کاری کنید و مثل حالت اول واتر پمپ را در جای خود قرار دهید. پس از این کار تشک زیری کولر را از آب پر کنید و واتر پمپ را روشن کنید تا مطمئن شوید مسیر آب در شلنگ و سه راهه و آب پخش کن ها باز هستند. شناور کولر را طوری تنظیم کنید تا آب از تشک سرازیر نشود. پس از پایان کار هایتان فلکه ی آب را باز کنید تا از سالم بودن شناور مطمئن بشوید. می توانید برای تست کردن شناور آن را با دست بالا بیاورید اگر آب قطع شود می توان نتیجه گرفت که شناور سالم است.
9.    دریچه های کناری کولر را ببندید و یکبار دیگر پمپ و موتور را روشن کنید تا برای آخرین بار از درست کار کردن آن ها اطمینان حاصل نمایید.
10.    پیش از روشن کردن موتور کولر برای اولین بار حتما یک پارچه ی خیس جلوی دریچه ها بگیرید تا گرد و غبار های درون کانال های کولر در منزلتان نریزد.
با رعایت همین نکات ساده می توانید اگر کولرتان سالم باشد و مشکل خاصی نداشته باشد ، خودتان به تنهایی آن را سرویس و آماده به کار کنید. با تکوفن آریا همراه باشید تا در مقالات بعدی در مورد تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت نیز آموزش هایی را ارائه نماییم راهنمای تعمیرات کولر گازی و تعمیرات اسپیلت .

تکنوفن